Безпристрастен поглед към Коневъдството

Тялото е здраво с дълбок и широк гръден кош. Гърбът и поясницата са къси до средно дълги, задният пояс е добре замускулен. Крайниците са здрави, добре замускулени с ре­лефно очертани стави и добре изразени сухожилия, и с добре оформени и здрави копита.

Според информацията, качена на сайта на Министерството на земеделието и горите, най-популярните сред тях са: Арабска порода, Чистокръвна английска порода, Източнобългарска порода, Дунавска порода, Плевенска порода, Тракененска порода, Хановерска порода, Рисисти породи, Тежковозни породи, Шотландско пони, Хафлингер, Аборигенни породи – Каракачански и Делиормански кон.

Коневъдството по нашите земи има хилядолетна история, която датира още от времето на траките.

внасяне на много европейски породи коне в България и тяхното развъждане у нас.

Българският спортен кон е уважавана и търсена порода в Западна Европа, но в България е невъзможно да се самоиздържа един бизнес със спортни коне, по думите на д-р Влаева.

Заради спецификата на отглеждане са обособяват три отраслови звена, към които се групират различни типове стопанства.

Интересът към тях е голям поради развитието на дърводобива, високите цени на горивата и износът на коне за месо. За съжаление популацията е малка и производството на коне от тази порода не може да задоволи търсенето поради ограничения брой кобили-майки в конезавода. В последно време висококачествени животни отглеждат и много частни собственици.

„Имаме предложения, които сме готови да изпратим до Министерство на земеделието, но отново има политическа несигурност", каза д-р Мая Попова.

Учебни предмети, които се изучават – Анатомия и физиология на животните, Основи на животновъдството, Фуражопроизводство, Говедовъдство и биволовъдство, Овцевъдство и козевъдство, Свиневъдство, Птицевъдство, Зайцевъдство, Пчеларство, Бубарство, Коневъдство и др.

ПРИКЛЮЧВАНЕ НА ОБУЧЕНИЕТО До осем месеца от започване на обучението

В галоп имат широка крачка, неограничена издръжливост и здравина - качества, необходими за беговия кон.

Рибовъдството може да се извършва в естествени и изкуствени водоеми. Чрез изкуствено развъждане може да се получат високи добиви – десетки, а понякога и стотици пъти по-високи, отколкото от същата площ при естествени условия.

Сега породата е застрашена от изчезване. Малка популация от ценни животни е съсредоточена в частни собственици, главно в Плевенска област.

Главата е с удължена лицева част, а шията е дълга и добре замускулена. Гръдният кош Коневъдство е дълбок, широк и дълъг. По екстериор Дунавските коне се доближават до малкия Но­ниус. Цветът е черен и по-рядко тъмнокестеняв.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Безпристрастен поглед към Коневъдството”

Leave a Reply

Gravatar